Kurortinė teritorija

Kulautuva

Turtinga istorija

1933-aisiais pirmuoju kurortu Lietuvoje paskelbta Kulautuva tarpukariu tapo prestižine vasarviete prie Nemuno. Upė, miškas, modernūs vasarnamiai ir vilos, restoranai ir gydyklos viliojo atvykti poilsiautojus ne tik iš visos Lietuvos, bet ir tolimosios Bolivijos, Argentinos, Brazilijos. Anuomet svečių skaičiumi Kulautuvą lenkė tik Palanga. Miestelis buvo laikomas stipriu konkurentu užsienio kurortams. „Šioje didelio gamtos grožio ir sveikatingumo vasarvietėje norisi viešėti ne kelias valandas, bet kelis mėnesius“, – taip Kulautuvą 1939-aisiais pristatė vietos spauda.

Kurorto įkūrėjo pulkininko leitenanto Vytauto Augustausko iniciatyva buvo parengtas miestelio planas, gatvės apsodintos eglaitėmis, iškastas tvenkinys, įrengta antra garlaivių prieplauka. Tarpukariu aukso amžių išgyvenusioje Kulautuvoje pramogų netrūko – autobusų stoties salėje rodytas kinas, rengti vaidinimai, orkestro pasirodymai, veikė „Pienocentro“ bufetas. 1935-aisiais verslininko Romano Polovinsko pastatytas viešbutis su restoranu, lošimo kambariais, teniso kortais, žaidimų aikštelėmis ir fontanu tuomet buvo pats moderniausias Baltijos šalyse.

Didžiausias vasarotojų traukos centras buvo paplūdimys. Čikagos pavyzdžiu įrengtos persirengimo kabinos, švarus Nemuno vanduo, minkštas smėlis – puikiam kurortui Lietuvos širdyje abejingų nebuvo. Kulautuvos žavesiui neatsispyrė „Fluxus“ judėjimo pradininkas Jurgis Mačiūnas, garsūs Lietuvos meno ir politikos veikėjai, užsienio šalių ambasadoriai.

Kulautuvą buvo itin pamėgę ir žydų kilmės poilsiautojai. Kauniečiai miestelį net buvo ėmę vadinti Žydų Palestina. Šios tautybės gyventojai sudarė net 60 proc. miestelio bendruomenės. Kitataučiams buvo sudėtinga skaityti lietuviškus pavadinimus, todėl Kulautuvos gatvės buvo numeruojamos nuo 1 iki 14.

1934-aisiais Prezidento Antano Smetonos 60-mečio proga miestelyje buvo atidengtas Švč. Mergelės Marijos paminklas, o gražiausia ir ilgiausia Kulautuvos gatvė pavadinta jo vardu. Dabar ši pagrindinė gatvė žinoma kaip Akacijų alėja. Kasmet liepos mėnesį Kulautuvos pušyne organizuojamas tūkstančius klausytojų sutraukiantis to paties pavadinimo bardų festivalis.

Miestelis kasmet vis labiau atsinaujina ir gražėja. 2021 metų vasarą duris atvėrė po gaisro atstatyta, jauki ir šiuolaikiška Kulautuvos Švč. Mergelės Marijos vardo bažnyčia. Virš mineralinio vandens gręžinio įrengta biuvetė ne tik kviečia atsigaivinti, bet ir tapo pamėgta poilsio vieta žaliuojančio pušyno apsuptyje. Aktyvaus laisvalaikio mėgėjai gali atrasti Kulautuvą mindami dviračio pedalus ar išbandyti vandens pramogas karjere. Pasivaikščiojimams gamtoje puikiai tik Kulautuvos miškuose vingiuojantys Sveikatingumo tako maršrutai.

Apsilankymas turtingą kurorto istoriją menančioje, pušynų gaiva, akacijomis ir ramybe Kulautuvoje dvelkiančioje – tikra atgaiva kūnui ir sielai.

Kerinti gamta

Gamtos mėgėjai gali išbandyti Kulautuvos sveikatingumo taką (2,6–6 km), pasigrožėti Nemuno vingiais plaukiant laivu „Zapyškis“.

Teikiantiems proritetą sportiškam laisvalaikiui siūlome išbandyti dviračių maršrutą Šilelio kaimas–Kulautuva bei pratęsti kelionę persikėlus keltu „Nevėžis“ į kitoje Nemuno pusėje esantį Zapyškį taip apvažiuodami dviračiu mažąjį Pakaunės turizmo žiedą.

Sveikatinimo oazė

Gaivus Kulautuvos pušynų oras atpalaiduoja, padeda įveikti nuovargį, stresą, atgauti jėgas. Pasivaikščiojimas miško takais – puikus vaistas nuo kasdienių rūpesčių, veiksmingas visais metų laikais, netgi žiemą.

Taip pat Kulautuva turi žemėje glūdinčio mineralinio vandens, kuriame gausu biologiškai aktyvių mikroelementų. 2021 metų vasarą Akacijų alėjoje įrengta mineralinio vandens biuvetė, kurioje poilsiautojai gali atsigaivinti mineraliniu vandeniu.Pastatas virš mineralinio vandens gręžinio tapo ir poilsio zona, iš kurios atsiveria puikus vaizdas į pušyną.

Keliautojai, mėgstantys vandens pramogas, galės išbandyti vandenlenčių sportą Kulautuvos karjere ir pasilepinti saulės voniomis Kulautuvos paplūdimyje.

Kulautuvoje veikia Kauno klinikų Kulautuvos reabilitacijos ligoninė. Tai – vienas moderniausių centrų Lietuvoje, akredituotas teikti stacionarines ir ambulatorines reabilitacijos paslaugas. Šioje ligoninėje gydymui naudojamos pačios moderniausios medicinos technologijos, teikiama aukščiausios kvalifikacijos specialistų pagalba, leidžianti atgauti jėgas, prarastas susirgus ūmiomis kraujotakos ir nervų sistemos ligomis.

Įspūdingi renginiai

Kiekvieną vasarą, liepos mėnesį, Kulautuvos miestelis vienam vakarui tampa bardų sostine. Nuo 2001 m. pušų apsuptyje rengiamas dainuojamosios poezijos festivalis „Akacijų alėja“ kasmet sutraukia tūkstančius žmonių, išsiilgusių gyvos muzikos, gitaros skambesio ir nuoširdžių atlikėjų pasirodymų

 Valdo Ruzgio nuotrauka

Kaip atvykti?

Automobiliu

Patogiausia Kulautuvą pasiekti automobiliu, važiuojant krašto keliu Nr. 141 Kaunas–Jurbarkas–Šilutė–Klaipėda. Kulautuva nuo Kauno nutolusi 21 km, nuo Jurbarko – 72 km.

Viešuoju transportu

Vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais iš Kauno autobusų stoties (Vytauto pr. 24, Kaunas):

Nr. 161 Kauno autobusų stotis–Raudondvaris–Kulautuva