Pogrindžio spaustuvė „ab“

Tai vienintelė tokio tipo slėptuvė Lietuvoje, kurios per visą jos gyvavimo laikotarpį neaptiko sovietų saugumas. Iš čia pogrindiniai leidiniai po mūsų šalį pasklisdavo tūkstantiniais tiražais. Jos įkūrėjai Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius kovojo prieš okupacinės valdžios skleistą propagandą ir siekė, kad nebūtų sunaikintos mūsų tautos dvasinės vertybės.

V. Andziulis pyktis su sovietų valdžia pradėjo dar 1968 m., kai sumanė statytis sodybą – tuo metu nuolat gyventi soduose buvo nepageidaujama. Po šia paties rankomis pastatyta sodyba ir įrengta spaustuvė. Ji buvo slepiama net nuo Andziulių vaikų.

1980–1990 m. čia išspausdinti 23 pavadinimų patriotinio ir religinio turinio leidiniai, jų bendras tiražas – 138 000 egzempliorių. Visi jie išspausdinti V. Andziulio surinkta iškiliosios spaudos mašina.

Spaustuvė „ab“ yra įtraukta į tarptautinį istoriškai vertingų šaltojo karo įrenginių ir vietovių sąrašą. Šiandien spaustuvėje įkurtas Kaune veikiančio Vytauto Didžiojo karo muziejaus padalinys.

Darbo laikas: II-VII 10–17 val.

Lankymas - tik iš anksto susitarus telefonu.

Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro nuotraukos

nepakartojama istorija
2023-11-23 Ačiū už puikią edukaciją, kurią pravedėte iš savo asmeninės patirties. Ačiū, kad užteko tiek drąsos, ryžto viską padaryti vardan Lietuvos ateities kartoms.