Kurortinė teritorija

Zapyškis

Turtinga istorija

Zapyškis – Nemuno pakrantės perlas. Miestelio pradžia siejama su įtakingais didikais Sapiegomis. Anksčiau ši vietovė buvo žinoma Panemunio vardu, tačiau Jonui Sapiegai 16 amžiaus pradžioje čia pastačius dvarą ir pradėjus kurti miestelį ilgainiui jį imta vadinti Sapiegiškėmis. Sapiegų būta ne tik labai turtingų, bet ir išsilavinusių, kultūringų. Savo valdose jie statė bažnyčias, fundavo vienuolynus, steigė bibliotekas.

Zapyškis rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo 1575-ųjų, tačiau archeologinių kasinėjimų metu aptikti radiniai atskleidė, kad šiose apylinkėse gyvenvietės būta jau prieš maždaug 3 tūkstančius metų. Miestelis iki pat 19 amžiaus klestėjo kaip svarbi tarptautinės reikšmės Kauno–Virbalio prekybos ir pašto trakto stotelė.

Iki šių dienų Zapyškis garsus tikru gotikos architektūros šedevru – 16 amžiaus antroje pusėje Povilo Sapiegos iniciatyva pastatyta Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia. Tai – vienas ryškiausių ir gražiausių Nemuno slėnio akcentų. Visas bažnyčios projektas liudija apie jo sumanytojų ambicingumą. 16 amžiuje mūriniai pastatai puošė tik miestus. Be to, pasak tyrinėtojų, bažnyčios fasado nišose užkoduotas Mėnulio užtemimų ciklas. Bažnyčia buvo ištapyta freskomis, turėjo šedevru laikomus vargonus su nuo garso judančia Dovydo skulptūra. Deja, bet amžių tėkmėje viena seniausių bažnyčių Lietuvoje ne kartą kentėjo nuo Nemuno potvynių, gaisrų, karo. Nuo 20 amžiaus pradžios religinėms reikmėms nebenaudojama ir šiandien lankytojus pasitinka kaip kultūriniams renginiams, pažintinėms ekskursijoms ir edukacijoms pritaikyta erdvė. Kasmet bažnyčios prieigose festivalio „Tarp žemės ir dangaus“ metu į dangų kyla šimtai įvairiaspalvių aitvarų. Tai didžiausias tokio pobūdžio renginys šalyje, pelnęs miesteliui Lietuvos aitvarų sostinės vardą.

Šių dienų Zapyškis – Kauno rajono kurortinės teritorijos uostas. Turizmo sezono metu iš miestelio prieplaukos galima leistis ne tik į apžvalginius pasiplaukiojimus, bet ir išbandyti tarp Zapyškio ir Kulautuvos kursuojantį keltą. Jį ypač pamėgę pedalus abipus Nemuno vingiuojančiais takais minantys dviratininkai.

Visai netoli prieplaukos ir dar vienas išskirtinis objektas – kultūros laivas-žemkasė „Nemuno7“. Tai visoje Europoje unikalus upių technikos ir landšafto dizaino projektas. Dėl aplinkosauginių priežasčių Nemuno vagai gilinti nebetinkama naudoti žemkasė „Nemuno7“ atgimė kaip daugiafunkcė kultūrinė erdvė. Čia istorinė upių technika persipina su naujomis meno, kūrybos ir kultūros formomis.

Pažintis su Zapyškiu – tarsi gyva istorijos pamoka, leidžianti pažinti skirtingų šimtmečių paliktus pėdsakus ir pajusti ryšį su praeitimi.

Turtinga architektūra

Zapyškio miestelis žavi atviroje Nemuno pakrantės pievoje dar XVI a. pastatyta raudonų plytų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia. Ši viena seniausių bažnyčių Lietuvoje yra išskirtinis gotikos architektūros šedevras.

Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje galite užsisakyti ekskursiją susisiekę šiais kontaktais: zapyskiokultura@gmail.com, +370 608 34591.

Puikiai išvystyta laivyba

Šių dienų Zapyškis – Kauno rajono kurortinės teritorijos uostas. Zapyškio prieplaukoje vasaros sezono metu gausu laivų – keltas „Nevėžis“, perkeliantis turistus iš Zapyškio į Kulautuvą ir atgal, keleivinis laivas „Zapyškis“, plukdantis turistus po Kauno rajono kurortinius miestelius, kultūrinis laivas – žemkasė „Nemuno7“. „Nemuno 7“ – tai Europoje unikalus upių technikos ir landšafto dizaino projektas Kauno rajone, tarnaujantis kaip vieša kultūrinė erdvė, vizualaus meno, medijų ir technologijų, tarpdisciplininio bendradarbiavimo, mokslo, kūrybos, gamtos ir kultūros centras.

Kerinti gamta

Žygių mėgėjams siūlome išbandyti ekologines trasas Jadagoniuose. Jų yra net trys: 5, 10 ir 17 km. Pasiilgus aštrių pojūčių, verta užsukti į Pagonijos parką: išbandyti laipiojimą Pagonijos uola, purvo trasą ar nuotykinį orientacinį žygį.

Romatikos mėgėjus kviečiame užkopti ant legendomis apipintų Jadagonių, Altoniškių piliakalnių bei pasigrožėti įstabaus grožio vaizdais Nemunu plaukiant laivu, o teikiantiems proritetą sportiškam laisvalaikiui – išbandyti dviračių taką Ringaudai-Kačerginė-Zapyškis ir pratęsti kelionę persikėlus keltu į kitoje Nemuno pusėje esančią Kulautuvą taip apvažiuodami dviračiu mažąjį Pakaunės turizmo žiedą.

Turiningas laisvalaikis

Zapyškyje veikia kūrybos ir užimtumo stuba, kurioje gausu įvairiausių edukacijų ir užsiėmimų.

Įspūdingi renginiai

Kasmet gegužės mėnesį prie Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios į dangų kyla šimtai įvairiaspalvių aitvarų. Nuo 2006 m. organizuojamas respublikinis aitvarų festivalis „Tarp žemės ir dangaus“ – didžiausias tokio pobūdžio renginys šalyje, pelnęs miesteliui Lietuvos aitvarų sostinės vardą.

Igno Venslavičiaus nuotrauka

Kaip atvykti?

Automobiliu

Patogiausia Zapyškį pasiekti automobiliu, važiuojant krašto keliu Nr. 140 Kaunas–Zapyškis–Šakiai. Zapyškis nuo Kauno nutolęs 19 km, nuo Šakių – 43 km.

Viešuoju transportu

Tarpmiestiniu autobusu iš Kauno autobusų stoties (Vytauto pr. 24, Kaunas) maršrutu Vilnius–Kaunas–Šakiai

Vietinio (priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais iš Kauno autobusų stoties (Vytauto pr. 24, Kaunas):

Nr. 157 Kauno autobusų stotis–Kačerginė–Ežerėlis

Nr. 165 Kauno autobusų stotis–Kačerginė–Lekėčiai

Nr. 166 Kauno autobusų stotis–Kačerginė–s. b. „Baldininkas“ (nuo balandžio 16 d. iki lapkričio 15 d.)